Євген Красніков. Дніпровський етап
Один рік в «Дніпрі-1». Саме стільки Євген Красніков пробув на посаді спортивного директора дніпровської команди. Огляд від Артема Александрова.
Минулого сезону дніпряни досягли найбільших досягнень в своїй історії – cрібло УПЛ та 1/16 ЛК. Неймовірне досягнення, якщо враховувати контекст, за яких умов розпочинався та проходив сезон 22/23.
Після широкомасштабного вторгнення команду покинув головний тренер Ігор Йовічевіч та його помічники – Юрій Беньо та Андрій Ханас. Ряд гравців першої команди: Валентин Кожокару, Франсіско ді Франко, Арсеній Батагов, Нельсон Монте, Білл, Микита Кравченко, Невен Джурасек. Гравці, які приєднались до команди на зимніх сборах, але так і не зіграли жодної гри за «Дніпро-1»: Марк Гуаль, Феліпе Пірес, Роман Вантух. До цього списку можна додати футболістів, які пішли під час зимового трансферного вікна 2022 р.: Данило Ігнатенко, Маріо Чуже, Євген Паст, Назарій Русин.
В підсумку 14 гравців та тренерський штаб! І це при туманних перспективах не те, що відновлення футбольних матчів, а й взагалі існування української державності.
Коли 27 травня в приміщенні Будинку футболу (Київ) відбулися Загальні збори учасників УПЛ і стало зрозуміло, що наступному футбольному сезонові бути, керівництво «Дніпра-1» розпочало підготовку до старту. Команда зібралась 4 липня в Словенії. 131 день – рівно стільки минуло з часу останнього тренування дніпрян на зимових зборах у Туреччині до першого тренування в Моравській Топліце.
Але перед цим у менеджмента дніпрян стояло завдання формування повноцінної команди та призначення нового тренерського штабу. «У списку кандидатів на посаду головного тренера СК Дніпро-1 було чотири-п’ять прізвищ. І мав прийти номер один із цього списку – Унаї Мельгоса. Але дозріла ідея з Кучером та Красніковим»,- Співаковський. Хочу від себе додати, що крім Мельгоси в цьому списку фігурував Гонсало Гарсія (він був другим номером). Також ходили чутки про Вісенте Гомеса, Руслана Ротаня, Дмитра Михайленка.
Перші чутки про те, що Йовічевіч може очолити «Шахтар» з’явилися 26 червня, трохи більше ніж за тиждень до початку зборів «Дніпра-1» в Словенії. Новина викликала ефект блискавки серед безхмарного неба, такого не очікував ніхто. Менеджмент дніпрян був змушений в максимально стислі терміни та у вкрай несприятливих умовах шукати хорвату заміну.
Мельгоса та Гомес були кандидатами від Гліба Платова, тоді спортивного директора «Дніпра-1». Вони добре знайомі з Платовим ще з часів спільної роботи в тренерському штабі «Динамо» під керівництвом Сергія Реброва. Потім Платов разом із Гомесом працював в Катарі та «Сабах» (Азербайджан). Наразі вся трійка знову об’єдналася та працює в штабі вже національної збірної під керівництвом Реброва.
Тоді справа не дійшла до їх призначення через ті ж самі причини, що й зараз з Гонсало Гарсією, відсутність гарантій безпеки. В той час Мельгоса та Гомес працювали в «Аль-Айні» (ОАЄ) під керівництвом все того ж Сергія Реброва.
Щодо вітчизняних коучів, то Ротань тоді очолював молодіжну збірну України, та й холодні відносини між ним та власником «Дніпра-1» не сприяли призначенню Руслана Петровича на вакантну посаду. Михайленко був пройденим етапом до якого не бажали повертатись.
Шанувальники дніпрян ще обговорювали відхід Йовічевіча, як на їх голови звалилась ще одна шокуюча новина. Третього липня вперше з’явилися чутки про те, що в стан «Дніпра-1» можуть перейти Красніков із Кучером.
Менеджмент дніпрян ще до призначення К+К вів активну підготовку до початку нового сезону. Фігурували такі імена, як Роман Зозуля, Кирило Ковалець, Руслан Нещерет, Сергій Чоботенко, Артем Громов. Останні двоє приєднались до команди на зборах. Проте, з приходом К+К всі переговори з потенційними новачками були згорнуті.
Команда вступала в новий період, період «Дніпраліста».
«Дійсно, у мене була розмова з Русолом. І в Кучера була. Якби ми не зробили комбінацію з Дніпром-1, що вони дали гроші – ми б не зберегли клуб («Металіст»). Минулого року я прийняв пропозицію керівництва «Дніпра-1» взяти на себе селекційну політику клубу та сформувати тренерський штаб»,- Красніков.Це була взаємовигідна угода. Керівництво дніпрян у свою чергу отримувало новий тренерський штаб вкупі зі спортивним директором та повним доступом до кадрового ресурсу «Металіста». Кучер фокусується на тактиці та тренувальному процесі. Красніков концентрується на пошуку потрібних для тренера гравців.
В першу чергу Красніков взявся перебирати гравців, які були на контракті з «Металістом». Разом із Кучером до Словенії приїхали: Владислав Рибак (ГК), Сергій Горбунов (ЛЗ), Богдан Порох (ЦЗ), Едуард Сарапій (ЦЗ), Єгор Картушов (ЛП).
Згодом до команди приєднались Руслан Бабенко (ОП) та Володимир Танчик (ПП). Із семи харків’ян відчепили тільки Пороха та Картушова. З всіма іншими були підписані або повноцінні контракти, або договори про оренду.
Незабаром почали з’являтися плоди праці Краснікова і на міжнародному ринку. Першими новачками стали Домінго Бланко (в.а.), Макс Валеф (100к євро). Згодом з’явилися Уеслі Брага (в.а.) та Еміліано Пуріта (в.а.). Вже після початку сезону до команди доєднались Яніс Амаш (1млн євро), Фарес Балулі (оренда), Габріель Гомес (оренда).
Нагадаю, що після широкомасштабного вторгнення, команду покинули 17 гравців першої команди! Красніков привів в команду влітку – восени 2022 року 12 новачків + Громов та Бусанелло, яких знайшли без його допомоги. З першим завданням, доукомплектування складу та призначення тренерського штабу, новий спортивний директор справився. На літніх новачків було витрачено 1.1 млн євро + арендні договори з «Металістом», суми яких ніде не прописані.
Літні придбання, як звичайно, були розділені на дві категорії – актуальне підсилення та покупки на перспективу.
Першу половину сезону у воротах провів Валеф. Як говорить про нього один із моїх колег, – «обійняти і плакати». За підсумками минулого сезону бразилець відвів від наших воріт 1.45 голів за пост-шот моделлю. Тобто за 16 ігор в УПЛ (1440 хвилин) врятував команду лише від одного голу. 15 місце серед голкіперів чемпіонату.Якщо цього комусь буде мало, адже часто лунали голоси, щоб дати йому шанс, то вашій увазі ще трішки статистичних даних. % відбитих ударів з меж штрафного (мінімум 1000 хвилин) – 66.7 % (13 місце серед голкіперів УПЛ). Тобто ледь відбиває 2 із 3 ударів, що летять у ворота із-за меж штрафного майданчика.
По кількісті xG необхідна на гол (мінімум 1000 хвилин) – 1.13 (13 місце серед голкіперів УПЛ). Красномовна статистика! Валеф посідає місця на рівні команди, що претендує на виліт із УПЛ, а не на золоті медалі. Він так довго протримався в старті лише завдяки хорошому захисту «Дніпра-1», який не давав створювати біля його воріт багато проблем. Звідси і 8 «сухих» ігор та лише 12 пропущених в УПЛ м’ячів.
Якби бразилець грав в команді, яка йшла б на виліт, не сумнівайтесь, ставка на пониження в класі спрацювала б. Валеф би не рятував, роботи в аутсайдері було б більше. Це не гравець рівня УПЛ.
Якщо ви думаєте, що у Рибака, який змінив бразильця у другому колі справи краще, то тут готовий вас розчарувати. Владислав в УПЛ відіграв ненабагато менше Валефа. 13 ігор (1170 хвилин), 13 пропущених та 5 «сухих» ігор, але в жодну топ 15 вибірку серед голкіперів не потрапив. Якщо Макс не рівень УПЛ, то Рибак минулого сезону і поготів.
Дві креатури Краснікова на позиції ГК не спрацювали. Обидва виявилися не рівня амбіцій «Дніпра-1». Особисто для мене, однією із найбільших загадок минулого сезону було те, як з таким рівнем голкіперів дніпряни претендували на золоті медалі УПЛ та пройшли до весняної стадії ЄК.
На правий фланг захисту був підписаний Пуріта. Зігравши лише 61 хвилину в дебютній грі минулого сезону, на тренуванні аргентинець порвав хрестоподібні зв’язки, більше він в сезоні не виходив. Тому оцінити цей трансфер поки не має змоги, час покаже.
ЦЗ Гомес був взятий на перспективу. 298 хвилин за весь минулий сезон. 5 ігор із них 3 в старті. Мало про що можна сказати по минулому сезону. Зате багато про його рівень гри говорить сезон нинішній, де він став гравцем старту першолігового «Металіста».
Ще одним пасажиром в минулому сезоні був Горбунов. 9 ігор в першому колі, із них лише 2 в старті та 288 хвилин на полі. Не дивно, що взимку цього року він поїхав за ігровою практикою до «Карпат» (Перша ліга), за яких відіграв лише 2 гри (57 хвилин).
Про те, що Красніков влітку підписав Брагу вже багато хто починає забувати. Воно й не дивно, не те, що жодної хвилини на полі, навіть жодного потрапляння в заявку!
Не набагато кращим досягненням може похвалитися Балулі. За перше коло в стані «Дніпра-1» награв аж 134 хвилини (8 ігор, одна із них в старті). На друге коле француз вже не потрапив до заявки.
За Амаша віддали «Боавішті» половину трансферного бюджету минулого літа. Алжирець одразу зайняв місце в старті на лівому фланзі та почав показувати за що дніпряни заплатили такі гроші. За підсумками першого кола він став другим в УПЛ за xA (очікувані асисти) зі стандартів – 2.63 (майже три голи). Багато це чи мало запитаєте ви? Для розуміння цих цифр Амаш залишив позаду себе Мудрика, Циганкова та Піхальонка, зігравши менше хвилин ніж кожен із них!
Щоб не нагромаджувати текст привів лише найяскравіше досягнення Яніса, їх набагато більше. В першому колі це був один із найкращих по багатьом метрикам гравець лівого флангу УПЛ, але лише першого кола… В другій частині чемпіонату тільки 4 гри (3 в старті) та початок судової тяганини із клубом, яка продовжується до сих пір.
Вагався куди занести трансфер Амаша. З одного боку, це велике досягнення Краснікова, що зміг гравця такого калібру привезти в Україну, але з іншого, контракт із ним був підписаний на 4 роки. Його розглядали як гравця, що здатен на роки закрити позицію лівого флангу, а вистачило алжирця лише на півроку. Тому, на мою думку, в співвідношені ціна/термін це провальний трансфер.
Для об’єктивної картини обов’язково треба підсвітити і влучні трансфери. Знайшов Бланко, універсала, який може зіграти майже на будь якій позиції в півзахисті та одного із найкращих дріблерів УПЛ. Завдяки Краснікову склад дніпрян поповнили: Сарапій, Бабенко і Танчик.
Підіб’ємо короткі підсумки літньої роботи Краснікова на трансферному ринку. Із 12 гравців, які за його протекцію перейшли до стану «Дніпра-1», сім трансферів себе не виправдали: Валеф, Рибак, Гомес, Горбунов, Брага, Балулі та Амаш. Пуріту не вносив в цей список, адже чого він коштує побачимо лише в цьому сезоні. Чотири переходи були влучними ( 33%): Бланко, Сарапій, Бабенко і Танчик.
Задовільний результат, враховуючи контекст та цейтнот часу, але пропоную вам поглянути більш детально. Із цієї чудової четвірки троє прийшли із «Металіста». Красніков просто взяв кращих гравців клубу та перевів їх до «Дніпра-1». І в сухому залишку виходить, що єдиним гравцем із шести (не рахуючи гравців харьківської команди), яких він знайшов та заграв, є лише один Бланко.
Команда завершила минулий рік на першому місці в чемпіонаті та пробилась до плей-офф ЛК. За ці півроку амбіції команди виросли. Це усвідомлювали всі, починаючи від почесного президента і закінчуючи пересічним вболівальником.
«...ми шукаємо крайніх захисників. Ми розмовляємо з Вересом з приводу Євгена Пасіча і треба ще одного крайнього захисника. Також не вистачає атакувальних півзахисників. Можливо, попросимо у Металіста когось в оренду. Збори покажуть…Ось ми й намагаємось робити команду-зірку…», слова Краснікова від 26 грудня 2022 р.
Слова, які показують, що є усвідомлення перейти на новий, більш якісний селекційний рівень. До того ж у Краснікова, на відміну від літньої компанії, був час адаптуватися до потреб «Дніпра-1» та, головне, був час на підготовку до зимового трансферного вікна. Що ж ми побачили 8 січня 2023 року, коли розпочались збори дніпрян в Туреччині.
Рік новий, а методи старі. Знову висаджується численний харківський десант: Орест Костик (ГК), Богдан Порох (ЦЗ), Єгор Клименчук (ЛЗ), В’ячеслав Танковський (ЦП), Євген Підлепенець (ПП), Максим Прядун (ФВ). В команді на другу половину сезону залишаються лише Танковський та Підлепенець, які були взяті в оренду.
Щоб прикрити фланги захисту у «Вереса» купують за 150к євро Євгена Пасіча. Це придбання так і залишиться єдиним в те міжсезоння. Щодо цього трансферу, точніше його доцільності, в мене є припущення, що Пасіча обрали не через ігрову необхідність, а через те, що його агентом є Олексій Люндовський, близька до Красникова людина.
Згодом до команди доєднуються легіонери: Хайнер (оренда), Матарріта (в.а.) та Пеглоу (оренда). Що мене здивувало в цих трансферах, це час їх появи в таборі команди. Зараз спробую пояснити, що маю на увазі. Необхідність в нових гравцях виникла давно (вище приводив слова Краснікова сказані в грудні 2022 р.). Клубний футбол, через ЧС, був поставлений на паузу ще з початку листопада.
Що заважало Краснікову привести новачків в Туреччину на початку січня, адже у нього був вагон часу, щоб вони пройшли з командою весь збір, а не підписувати їх протягом всього місяця. Хайнера підписали 17.01, Матарріту 23.01, Пеглоу 31.01. Якщо у вас є відповідь, поділіться будь ласка в коментарях, мені цікаво.
Першого березня, в останній день роботи зимового трансферного вікна, відбулася ще одна дивна для мене рокіровка. Несподівано Горбунов, який пройшов всі збори із командою, переходить в піврічну оренду до «Карпат». І в цей же день клуб оголошує про оренду у «Металіста» Каплієнка. Гравця, який не був з командою на жодному зборі. Гравця, який всю підготовку до другого кола провів в стані харківської команди.
Ще більш дивним цей перехід робить те, що Каплієнко є клієнтом «ALIK football management», одним із засновників якої є Олексій Люндовський. Про зв’язок котрого із Красніков писав в попередній частині. Ви вірите в такі співпадіння? Напишіть будь ласка в коментарях.
Останнім вхідним трансфером минулого сезону було підписання на початку березня в.а. Віталія Федоріва. Як думаєте звідки? Правильно, із «Металіста».
Підведемо короткі підсумки роботи «Дніпра-1» під час зимового вікна. Пішли із команди: Громов, Бусанелло, Брага, Горбунов, Логінов, Юрчук. Прийшли: Підлепенць, Танковський, Каплієнко, Федорів, Пасіч, Хайнер, Матарріта та Пеглоу. Було витрачено 150 к євро + арендні договори.
Танковський та Підлепенець. Удвох прийшли, удвох пішли. За друге коло на двох 455 хвилин, 4 виходи в старті та гол.
Федорів так і не зіграв жодної хвилини за дніпрян.
Каплієнко з Пасічем періодично робили те, для чого їх і брали, прикривали фланги захисту. Гравцями ротації також були всі три зимових легіонера.
Після закінчення сезону в команді залишились лише Пасіч, Каплієнко та Федорів. Федоріва вносимо в цей список умовно. Віталій в цьому сезоні ще жодного разу не потрапив навіть до заявки, що вже говорити про повноцінний дебют.
Жоден із зимових новачків не посилив команду якісно, кожен із них лише поглибив склад. На початку року така стратегія була зрозумілою. Команда боролась за першість в УПЛ та прохід якомога далі в ЄК. Глибина складу була конче необхідна для витримки темпу.
Але реальність виявилась іншою. Вже в перших двох офіційних матчах цього року «Дніпро-1» вилітає від «АЕК Ларнака» із ЛК. В УПЛ, після першого кола, дніпряни мали однакову кількість очок із «Шахтарем», але з відновленням чемпіонату так і не змогли бодай зрівнятися із гірниками. Однією із причин виснаження на цій марафонській дистанції була лава запасних, яка виявилась не такою якісною, як у команди Йовічевіча.
Всього, протягом минулого сезону, Красніков привів в команду 20 футболістів. 10 легіонерів та стільки ж українців. Серед іноземців лише один Бланко став гравцем основного складу. Пуріту і Валефа важко назвати гравцями ротації. Про інших іноземців навіть згадувати не хочеться.
Серед гравців із українським паспортом було більше влучань. Стартовий склад «Дніпра-1» важко уявити без Сарапія та Бабенко. Танчик, Пасіч та Каплієнко часто з’являються в старті та на заміні.
За рік роботи Красніков знайшов трьох гравців старту та стільки ж гравців ротації. 33% його трансферів виявилися вдалими. Серед українців цей відсоток склав 50 %, серед легіонерів лише 10% (Бланко). Середні показники, серед іноземців взагалі жахливі. І це при тому, що Красніков якось зізнався, що Бланко він хотів ще в часи роботи в «Металісті», тобто аргентинець був його заготовкою, а не гравцем, якого він знайшов спеціально для дніпровської команди.
Роботу Краснікова в «Дніпрі-1» прийнято критикувати. Вищенаведені цифри показують, що критика небезпідставна. Але наскільки він заслуговує на неї? Для спортивного директора важлива довіра від керівництва, карт бланш на трансфери, ресурси та час для реалізації своїх ідей.
По першим двом пунктам питань не було. Красніков минулого літа приходив, щоб перезапустити «Дніпро-1» після того, як команду покинули більше половини гравців та тренерський штаб. А от щодо ресурсу та часу тут є над чим подискутувати.
Красніков працював в «Металісті» (перша каденція) більше 8 років (з 2005 по 2013 роки). Гравці, яких привіз він до Харкова: Бланко (8.70 млн євро), Тайсон (6.3 млн), Клейтон Шав’єр (3.6 млн), Соса (2.2 млн), Марлос (4 млн). Відчуйте різницю. Такі бюджету дніпрянам можуть лише снитися.
Для порівняння. За минулий сезон дніпряни витратили 1.250 млн євро + аренди. Орієнтовно витрати склали +-2 млн євро. Якщо ви подумали, що це лише один сезон, то за всю історію існування «Дніпра-1» (з 2017 року), клуб витратив на новачків не більше 10 млн євро. Всі ці гроші прийшлись на час перебування дніпрян вже в УПЛ. Тобто в середньому клуб за рік витрачає на новачків не більше 2.5 млн євро.
Якщо комусь цього буде замало, то тільки в минулому сезоні «Шахтар» витратив на новачків 11.90 млн євро, більше, ніж «Дніпро-1» за всю свою історію існування!
Тому всі ці розмови, що Красніков вже «не той», розбиваються об скелі ресурсу, який він мав в Харкові та не мав аналогічного в Дніпрі. Додайте сюди небажання легіонерів переїжджати в країну охоплену війною, як наслідок більш важкі (пролонговані) переговори та кругліші суми прописані в контрактах тих, хто погодилися сюди приїхати.
Контракт із Красніковим був підписаний на два роки. Оптимальний термін для оцінки роботи спортивного директора. Термін його дії спливав влітку 2024 року. Майже одразу після закінчення минулого сезону була впевненість, що Красніков допрацює свій контракт до кінця. Це й не дивно, адже «Дніпро-1» видав найуспішніший сезон в історії.
На цей сезон були озвучені такі цілі, як груповий етап ЄК і трійка УПЛ. Бюджет клубу залишиться на тому ж рівні та буде зроблений акцент на ринок українських гравців. Тобто було завдання втриматися на тій висоті, яку досягли минулого сезону.
Але вже в кінці липня почала надходити інформація, що селекцією в клубі займається Русол та Селезньов, якого в майбутньому розглядають, як спортивного директора «Дніпра-1».
Єдиним трансфером цього літа, яким займався Красніков для дніпрян, був перехід із «Динамо» Богдана Лєднєва. Всі інші, то вже не його рук справа. Красніков більше опікувався кадровою політикою «Карпат», «ЛНЗ» та «Металіста», тому логічним закінченням цієї історії стало новина про відставку Краснікова з поста спотривного директора «Дніпра-1».
С одной стороны зимние трансферы были неудачными но с другой строны без денег подписать качественных игроков большая проблема.В любом случае Крас один из топ менеджеров Украины но без денег работать не умеет и не будет, что мы и увидели.
На мою думку підписувати якісних вільних агентів є реальною задачею. Але для вирішення тих завдань, які стояли після зимового трансферного вікна - плей оф ЛК та боротьба за чемпіонство, цього замало