30 знакових гравців Дніпра

Tribuna.com продовжує ностальгічну серію матеріалів про гравців, яких відкрили українському футболу наші знакові клуби.
30. Бруну Гама (2013-2016)

Технічний португалець приходив в «Дніпро» на піку його фінансової потужності – і в клубі сподівалися, що він своєю грою зробить команду менш залежною від лівого флангу атаки.
Втім, виявилося, що Гама і сам тяжів до лівого флангу – і найкращі матчі за «Дніпро» він провів саме там, коли підміняв Євгена Коноплянку. Дніпровський клуб так і не зумів у ті сезони вирішити проблему з незбалансованою атакою, але сам португалець відіграв понад 50 матчів в УПЛ і свою користь «Дніпру» приніс.
29. Валерій Лучкевич (2014-2016)

Валерій в «Дніпрі» швидко змусив забути, що він син відомого футболіста 1990-х Ігоря Лучкевича. Бо сам дуже швидко полюбився вболівальникам за свою самовіддачу та бажання битися за команду на полі.
За родину також – в «Дніпро» він взагалі потрапив через конфлікт керівництва запорізького «Металурга» з Лучкевичем-старшим, а вже в наступному сезоні забив переможний гол запорізцям і святкував його з шаленим завзяттям.
Ось ця емоційність та настирність виділяли 18-річного гравця з поміж інших претендентів з дублю «Дніпра» на потрапляння в основну обойму – за Мирона Маркевича він швидко отримав достатньо довіри. Міг зіграти і правого півзахисника, і правого захисника, що дуже допомагало змінювати тактику відповідно до суперника – особливо в Лізі Європи того сезону, де він відіграв в 6 з 9 матчів плей-оф в основному складі.
Після того, як «Дніпро» почав розпадатися, в перспективи Лучкевича було багато віри, але європейський шлях Валерія вийшов відверто невдалим – перспективи почалися руйнуватися разом з початком травм, які вбили його головний козир – прекрасну стартову швидкість. Зараз Лучкевич в «Колосі» – якщо грає, то як солідний гравець рівня середини УПЛ, але це стається зараз дедалі рідше.
28. Олександр Сваток (2011-2017)

Перехід у дорослий футбол у Сватка стався якраз під час останньої сильної епохи «Дніпра» на початку 2010-х. Тому довгий час отримати місце в основному складі у нього банально не було шансів. Проте про Сватка тоді багато вже хто в місті знав – саме він був капітаном дублю «Дніпра», який виграв титул молодіжного чемпіонату у 2015 році.
Багато хто з тих гравців стали кістяком команди через сезон після фіналу ЛЄ, коли клуб натиснув на кнопку самознищення – і Сваток нарешті отримав серйозну школу в УПЛ. Після проривного сезону в «Зорі» зі скандалом пішов в «Хайдук», але там відверто не все вдалося.
Повернувся в Україну і грав за «Дніпро-1», де і почав отримувати виклики до національної команди – Сватка незмінно кидали на матчі проти топзбірних, де потрібно було додати ще більше боротьби та габаритів. І такого резюме вистачило для потрапляння в МЛС, де Олександр грає і зараз.
27. Ондржей Мазух (2012-2015)

Коли влітку 2011 року Андрій Русол завершив кар’єру, то «Дніпро» не встиг вчасно зорієнтуватися і був змушений першу половину сезону грати з парою центральних захисників Віталій Мандзюк – Євген Чеберячко. Вийшло не так страшно, як гадалося, але трансфер Мазуха взимку 2012-го став полегшенням.
І знову ж таки, коли Мазух був доступним для вибору в складі, він показував стабільний рівень – габаритний центральний захисник, який непогано грає головою і має гарну школу (прийшов в «Дніпро» з «Андерлехта», в юності за нього боролися «Баєр» та «Арсенал»). Але очевидна причина, чому він з такими даними опинився в УПЛ, а не десь в топчемпіонаті Європи – це постійні травми, які не давали набрати форму і розкритися на повну.
Після «Дніпра» довелося перезавантажувати кар’єру в рідній Чехії, після чого навіть вдалося скуштувати смак гри в Англії, коли після успішного перегляду його підписав «Галл Сіті» у 2017-му для гри в Чемпіоншипі. Але з 2011 року йому вдалося лише одного разу зіграти понад 20 матчів в чемпіонаті за сезон – якраз в останній кампанії Хуанде Рамоса в «Дніпрі» у 2013/14.
26. Богдан Шершун (1997-2002, 2005-2009)

Високий і надійний центральний захисник, Шершун отримав ігрову практику наприкінці 1990-х – юним вихованцям ще більше довіряли в епоху шаленої нестабільності в клубі. «Дніпро» тоді тільки входив у володіння «Приватбанком» і Ігорем Коломойським – і вже тоді навколо були ті самі неповторні нотки безумства.
Шершун же дебютував за «Дніпро» в чемпіонаті України у 16 років – і хоч залізно основним не став, але був гравцем обойми. Після періоду в Москві Шершун повернувся в «Дніпро» і був помітним до приходу в команду Володимира Безсонова – а після того встиг вписати себе в історію київського «Арсенала», «Кривбаса» та «Волині», а також був притомним експертом на спортивному телебаченні.
Богдана не стало у віці 42 років після тривалої хвороби.
25. Осмар Феррейра (2008-2011)

Один з перших представників Аргентини, які можуть похизуватися досить успішною кар’єрою в Україні – Осмар Феррейра наприкінці 2000-х трохи тримав на собі лівий фланг атаки «Дніпра».
Звісно, не обійшлося без часу на адаптацію (та й прихід співпав з кризою «Дніпра» Протасова): «Спочатку не потрапляв до складу. Поцікавився у Протасова, у чому причина. Тренер сказав: «Я нічого не знаю. Іди до тих, хто укладав із тобою контракт, і питай у них».
Але у 2009-му він вже цілком виправдовував довіру вже Володимира Безсонова і провів сильні відрізки як весною, так і восени. Щоправда, надовго засяяти йому не вдалося – зокрема й тому, що з дублю на цю ж позицію на полі рвався Євген Коноплянка.
Після «Дніпра» Феррейра мав ще дуже пристойний шмат кар’єри у себе на батьківщині – «Індепендьєнте» та «Рівер Плейт» найяскравіші клуби з того переліку.
24. Костянтин Кравченко (2002-2007)

Уродженець Дніпра та вихованець місцевої школи – у Костянтина Кравченка з його талантом та потенціалом були всі шанси стати знаковою фігурою «Дніпра» 2000-х. Світла голова, півзахисник, який у технічному плані сильно виділявся на фоні багатьох інших півзахисників команди, які більше були про руйнування, а не створення атак.
В 19 років вже був стабільно основним гравцем команди, йому довіряли як і Євген Кучеревський, так і Олег Протасов, але історія в «Дніпрі» завершилася сумно. Кравченко хотів і перейшов в «Шахтар», хоча для цього довелося посваритися як і з керівництвом клубу (що не так і страшно), так і з вболівальниками, які той перехід на емоційному рівні зрозуміти не змогли.
Кравченко в «Шахтарі» – окрема історія про те, які були шанси в українських атакувальних півзахисників в команді при Мірчі Луческу. Навіть попри проблиски надії та іноді навіть дуже класну гру, Кравченко все ж прослідував по дуже знайомому для багатьох футболістів маршруту Донецьк – Маріуполь. Але завадили вінгеру не тільки примхи Луческу, а й травми та любов погуляти.
23. Євген Шахов (2005-20016)

А от на відміну від Лучкевича, Євгену Шахову від порівняння з батьком було нікуди дітися – все ж Євген Шахов-старший з легкістю потрапляє в список навіть топ-20 гравців «Дніпра» за всю історію.
Шахов-молодший же був очевидно талановитим, але досить специфічним півзахисником, який з трансформацією Хуанде Рамоса в середині кар’єри іспанця в «Дніпрі» мав ще менше шансів після переходу команди на швидкісний та здебільшого силовий стиль. От і виходить, що довгий час вболівальникам можна було згадати хіба гол «Фулгему» в єврокубках, який нічого не вирішував.
За Маркевича Шахов теж не став основним у сезон походу у фінал ЛЄ, але якраз тут Євген має свою зіркову годину – в надзвичайно важкому чвертьфіналі проти «Брюгге» його дальній постріл вивів команду у півфінал. За цей гол можна пробачити йому було дійсно все.
Після «Дніпра» він непогано вписався в грецькі ПАОК та АЕК, спробував себе в Серії А за «Лечче» і навіть дебютував за збірну України – з віком Шахов став стабільнішим, хоча й передбачуванішим футболістом.
22. Євген Похлебаєв (1990-1993)

Похлебаєв дебютував за «Дніпро» ще у радянські часи, але вже основним став вже в часи дитячого садка Миколи Павлова, який ледь не став чемпіоном України у 1993-му.
«На полі Похлебаєва краще було не чіпати. Ні, він не відповідав грубістю на грубість. Але коли був в ударі, на своєму правому фланзі виробляв щось неймовірне. Його головна футбольна якість – божевільна швидкість», – розповідав про Євгена Павлов.
Похлебаєв мав всі дані для успішної кар’єри – разом з тренером взимку 1994-го він перейшов в «Динамо», де провів трохи понад два роки – встиг стати чемпіоном України, зіграв та забивав у Лізі чемпіонів. Але у 1997-му його звичне життя змінилося назавжди через страшну хворобу – все перевернулося буквально за тиждень.
21. Сергій Дірявка (1991-1995, 1996)

Дірявка – крайній зліва
Центральний захисник також встиг дебютувати за «Дніпро» ще в чемпіонаті СРСР (провів за команду Кучеревського 7 матчів), але як і декілька інших героїв цієї підбірки, все ж на повну увійшов у футбол вже у часи незалежності.
Саме він у 22 роки був одним з ключових футболістів захисту дитсадку Миколи Павлова, що програв «Динамо» чемпіонство лише за додатковими показниками – і загалом у нього за плечима понад 60 матчів з капітанською пов’язкою дніпровського клубу, також три матчі у якості капітана збірної України.
Не пішов разом з більшістю основних гравців у «Динамо» взимку 1994-го, але дуже довго у «Дніпрі» однаково не протримався – проте має за плечима серйозний період в «Іллічівці» («Металурзі») під керівництвом все того ж Павлова. А потім ще й був його асистентом у «Ворсклі» – той приклад, коли тренер і футболіст знайшли одне одного.
20. Младен Бартулович (2006-2009, 2014)

Один із символів (разом з Олександром Кобахідзе) – ні, навіть не «Дніпра», а тієї системи з «дружніми» клубами, яка була вибудувана в дніпровській сфері впливу УПЛ наприкінці 2000-х.
Бартулович непогано розпочав у «Дніпрі», але потім часи різко змінилися і Младен почав їздити орендами – «Арсенал», «Карпати» і, звісно, «Кривбас», де Бартулович провів фактично найкращі роки кар’єри. Півзахисник з гарно поставленим ударом, який готовий був відпрацьовувати на полі всі 90 хвилин – такий типаж завжди цінувався у наших середняках.
Бартулович – один з тих легіонерів, що стали повністю своїми в Україні. Настільки, що вже у якості тренера він відповідає на запитання українською мовою. У наступному році буде вже 20 років, як Бартулович працює в нашій країні (з невеличким періодом в Польщі) – дійсно, ціла епоха. Дуже цікаво глянути, чи вийде у нього прогресувати вже як головний тренер «Зорі».
19. Сергій Валяєв (1997-2005)

«Я за сім років в «Металісті» не бігав стільки, скільки за рік у «Дніпрі», – згадував Сергій Валяєв. За обидва клуби він провів понад 100 матчів, але пік протистояння застав все ж у Харкові, який став для нього ріднішим клубом.
Не можна сказати, що в «Дніпрі» його не цінували, але все ж на перші ролі пробитися він не зміг. В «Металісті» світла голова Валяєва розв’язувала руки Маркевичу в чемпіонаті навіть у моменти, коли почав піджимати ліміт на легіонерів – на Сергія завжди могли покластися у створенні атак.
До гросмейстерської відмітки у 300 матчів в чемпіонаті України Валяєву не вистачило всього 15 матчів, але вагомий внесок в український футбол точно за його плечима.
18. Сергій Беженар (1988, 1990-1993)

Беженар у підкаті праворуч
«Запитайте у Леоненка, скільки він «Дніпру» забив, коли я там грав. Він так мені й казав, що не міг забити, коли я грав проти нього», – казав Сергій Беженар в інтерв’ю «Українському футболу».
Це вже непогана характеристика, якщо згадати, що Леоненко тоді був дійсно класним гравцем. Беженар разом з Дірявкою в «Дніпрі» утворили дуже і дуже здібну пару захисників. Беженар ще й був штатним виконавцем пенальті в команді в єврокубках в 1993-му – саме Сергій забив гол австрійській «Адмірі-Ваккер» у матчі-відповіді (3:2 на користь української команди).
Був одним з тих, хто пішов з Павловим в «Динамо», після цього продовжував виступати на високому рівні – був основним захисником збірної України до 1997 року і матчів з Хорватією. Наприкінці кар’єри відкрив для себе Бельгію, Туреччину та Івано-Франківськ – і зараз тренер академії «Динамо» (і через його керівництво з останніх проходили Бражко та Ванат).
17. Сергій Коновалов (1990-1993)

Коновалов у центрі
Пара Коновалова та Похлебаєва в атаці «Дніпра» 1990-х була настільки помітною, що в місто приїжджав головний тренер московського ЦСКА і умовляв їх переїхати у РФ – з умовою втричі збільшеного гонорару, зміни громадянства та гарантією потрапляння на ЧС-1994.
«Зізнаюся, у 20 років спокуса виступити на чемпіонаті світу була дуже великою, але, порадившись із Миколою Павловим, я вирішив залишитися. І не шкодую. Правильно ж кажуть, що батьківщину і матір не вибирають», – розповідав Коновалов.
Павлов очевидно мав вплив на гравця і коли він йшов в «Динамо» взимку 1994-го, то Коновалов став одним з гравців, що послідували прикладу головного тренера. На контракті в Києві він затримався найдовше з усієї компанії, яка тоді пішла з «Дніпра» – аж до 2003-го.
Втім, і сам Коновалов визнає, що заграти на повну силу в «Динамо» не вдалося, тому й посипалися оренди назад в «Дніпро», Ізраїль та навіть Південну Корею. Двічі Коновалов став переможцем Азійського Кубка чемпіонів – і був там одним з лідерів команди. Але і в команді Лобановського гравець відмітився у статусі найближчого резервіста – у ті два сезони з виходом в плей-оф ЛЧ Сергій награв 9 єврокубкових матчів.
16. Максим Калініченко (1997-2000, 2008-2011)

Якщо для багатьох футболістів в цьому матеріалі була ключовою взаємодія з Миколою Павловим, то для Максима Калиниченка важливою стала співпраця з В’ячеславом Грозним. Тренер «Дніпра» помітив талант півзахисника у 16-річному віці, а коли його шляхи з дніпровським клубом розійшлися, то саме його вмовляння переконали Калиниченка перейти у РФ.
Максим для українського глядача став помітнішим гравцем, коли збірну очолив Олег Блохін – відбір на ЧС Калиниченко пропустив повністю, але зумів вигризти не просто місце в складі, а й навіть в основі під час товариських матчів 2006-го. І так потрапив на чемпіонат світу, де після невиходу в грі з Іспанії його бенефісом стала гра проти Саудівської Аравії – гол та два асисти.
У 2008-му Калиниченко після скандалів у «Спартаку» повернувся в рідний «Дніпро» – і провів там ще три непоганих роки, які потім закріпив своїм періодом в «Таврії». Швидкості для типової гри на фланзі йому особливо не вистачало, але він відпрацьовував своє за рахунок інтелекту та класного виконання стандартів.
15. Віталій Денисов (2007-2012)

Якщо попросити зібрати символічну збірну «Дніпру» 2000-х, то на лівому фланзі захисту між Стриничем і Денисовим буде справжнє протистояння. Так, в узбецького футболіста не було такої варіативності в атаці, але він був максимально надійним і на нього могли покластися всі тренери дніпрян тих часів.
Вболівальники його поважали, а Денисов відповідав їм взаємністю: «У деяких фанатів є мій номер телефону і в мене є номери окремих ультрас. Періодично ми зідзвонюємося – вони можуть у мене щось запитати, так само як і я можу попросити їх про що-небудь».
Але у 2012-му після довгих перемовин йому не дали того, що давали в Москві – і про подальшу його кар’єру розмовляти вже особливого бажання немає. Тому зафіксуємо те, що було в «Дніпрі» – 163 матчі, 2 голи та 6 асистів.
14. Дмитро Михайленко (1990-1993, 2002-2006)

Михайленко у центрі
Один з плеяди класного молодого покоління «Дніпра» початку 1990-х. Можливо, Михайленко не був з тієї компанії найталановитішим, але завжди брав своє завдяки самовіддачі та розумінню гри. Грав опорним півзахисником, брав своє завдяки жорсткості та габаритам – Сабо з жалем казав, що Михайленку не вистачає швидкості, але свій ігровий час і в «Дніпрі», і в «Динамо» він отримав сповна.
В «Дніпрі» ще й був другий період, коли Михайленко став стержневим гравцем після повернення у клуб Євгена Кучеревського – і справжнім кубковим бійцем. На його рахунку 10 голів за «Дніпро» у Кубку України, що так і залишилося рекордом клубу за всю історію. У свій другий прихід Михайленко забив надважливі голи в єврокубках «Гамбургу» та «Маккабі» та був справжнім лідером на полі. «Дніпру» ще довго не вистачало цих якостей на полі після його відходу у 2006-му, і це очевидно один з найкращих капітанів в історії клубу.
13. Микола Медін (1992-1996, 1998-2005)

В історії «Дніпра» два гравці отримали свій прощальний матч – це легендарний нападник 1980-х Олег Таран та власне знаковий воротар Микола Медін. У «Дніпрі» були різні голкіпери, але прослідковується тенденція епох – від Краковського до Городова, від Городова до Медіна.
Саме Медін першим з воротарів «Дніпра» увійшов в список голкіперів, які провели понад 100 сухих матчів в чемпіонаті України. Він виступав за клуб, з невеличкими перервами на армію та поїздки за кордон, понад 10 років.
Всього за дніпровську команду Микола провів 250 матчів – так і не піднявся високо у рангу голкіперів в країні (і в збірній у нього ніколи не було шансу), але саме для клубу його значимість незаперечна.
12. Жуліану (2011-2014)

Найдорожчий гравець в історії «Дніпра» – Ігор Коломойський виклав за нього 11 мільйонів євро у 2011 році. І тоді на нього покладалися шалені надії, з якими молодий гравець не міг впоратися ні фізично, ні морально.
«Було реально важко. Я не розумів про що говорять люди навколо мене. Я не міг пристосуватися до командної гри і до українського футболу», – розповідав бразилець.
Але Жуліану вдалося переосмислити свою кар’єру в «Дніпрі». Хуанде Рамос знайшов йому позицію в центрі поля, а сам бразилець з допомогою персонального тренера, якому йому найняв клуб, дуже сильно додав у фізичному компоненті.
Сезон 2012/13 став для Жуліану найкращим у футболці «Дніпра» – 16 балів за системою гол+пас, класна гра в єврокубках (у групі з ПСВ та «Наполі») і гра, яка запам’ятовувалася. Як і в наступному сезоні, попри бажання Жуліану повернутися в Бразилію, він все ж відіграв до кінця контракт і був одним з лідерів команди, яка боролася за чемпіонство в останньому сезоні Хуанде Рамоса в Україні.
11. Дуглас (2013-2016)

Найбільш домінантний центральний захисник «Дніпра» в останні роки його існування, а то і за всі роки незалежності. Бразилець досить неочікувано став людиною, яка змогла зв’язати весь захист команди до пристойного рівня після років з травмами та виступами гравців не найвищого рівня.
Та так зв’язати, що Дугласа можна спокійно вписувати у топ-3 героїв походу «Дніпра» у фінал ЛЄ-2015 – там він показав найкращий футбол у своїй кар’єрі, і, чесно, є здивування, що після такого перфомансу йому не вдалося продовжити кар’єру в Європі. Гонсало Ігуаїн точно відчув на собі важкість гри проти бразильця у півфіналі.
Але локальною легендою для вболівальників «Дніпра» у ті роки він точно став – і у 2016-му його відхід сприймався чи не з найбільшим жалем серед усіх легіонерів, що тоді покинули клуб.
10. Іван Стрініч (2011-2015)

Важко пригадати кращий дебют за клуб лівим захисником, ніж був у Івана Стринича. Хорват прийшов в «Дніпро» взимку 2011 року і після виходу в перерві став одразу ключовим гравцем команди. Спочатку шалений гол з 30 метрів у ворота «Таврії» в дебютному матчі. А потім через гру Стринич своїм ударом приніс рідкісну у ті роки для «Дніпра» перемогу над «Динамо» – 1:0.
Стринич прийшов конкурувати з улюбленцем публіки Віталієм Денисовим, але дуже швидко показав, чому клуб витратив на нього гроші – був досить надійним у захисті, але водночас продуктивним в атаці і дуже зручним партнером для Євгена Коноплянки, який завдяки саме працездатності Івана міг отримати карт-бланш.
Після «Дніпра» отримав досить часу в Серії А і став віцечемпіоном світу у складі Хорватії – дуже достойна кар’єра, яка завершилася дещо достроково через проблеми з серцем.
9. Андрій Полунін (1990-1996)

Полунін – безумовно найкращий гравець «Дніпра» першої половини 1990-х. Лідер групи молодих гравців, один з найяскравіших гравців чемпіонату у ті часи.
Полунін став рекордсменом «Дніпра» за кількістю гольових передач (47) – майже половина з яких прийшлася на сезон 1995/96, коли в 34 матчах у всіх турнірах півзахисник оформив 20 (!) асистів. За збірну грав не так багато (всього 9 матчів), але забив дійсно сильному супернику – Італії.
«Забив у контратаці. Послизнувся, але все-таки вдарив. М’яч зрикошетив від Феррарі і влетів у ворота. На мене відразу всі налетіли, я крикнув: «Кому я забив?!» У той момент емоції просто переповнювали», – розповідав Полунін.
Андрій також отримав окрему повагу від вболівальників «Дніпра», коли не перейшов разом з іншими своїми партнерами взимку 1994 року в «Динамо» – Андрій разом з дружиною вирішили залишитися в рідному для себе місті. Але після все ж пограв як і в Україні (ЦСКА, «Кривбас», «Карпати»), так і в пізній частині кар’єри в Німеччині завдяки зв’язкам Бернда Штанге, у якого Полунін був улюбленим гравцем («Нюрнберг», «Санкт-Паулі», «Рот-Вайс»).
8. Нікола Калініч (2011-2015)

До форвардів у дніпровського вболівальника особливі вимоги ще з часів Протасова та Тарана у 1980-х. Які б не були часи, але від нападників завжди чекали найкращого футболу і, звісно, голів.
Можливо, через це період Николи Калинича в «Дніпрі» у ті роки виглядав неоднозначним. Інколи виникало відчуття, що грав він на 60-70% власної сили. Втім, зараз вже очевидно, що він один з найкращих нападників за рівнем гри саме за «Дніпро» у часи незалежності.
В конкуренції з Євгеном Селезньовим і пройшла вся його кар’єра в «Дніпрі», яка завершилася голом у фіналі Ліги Європи. Дуже непоганий приклад, як прощатися з клубом, але було б щемкіше, якби той матч «Дніпро» все ж втримав. Калинич же став одним з небагатьох, хто мав гарну кар’єру і після українського періоду – такі клуби як «Фіорентина», «Мілан», «Рома», «Атлетико» запрошували його не просто так. Все круто, а міг би ще й з Хорватією взяти медаль ЧС, якби його не відрахували після першого матчу турніру через відмову вийти на заміну.
7. Андрій Лунін (2016-2017)

Хто знає, чи склалася б настільки зірково за статусом нинішнього клубу кар’єра у Луніна, якби не катастрофа «Дніпра» в середині 2010-х.
Клуб не міг заявляти нових гравців у 2016-му, тому був вимушений покладатися на дублерів – і гра що Олексія Баштаненка, що Дениса Шеліхова (так, ви правильно згадуєте – це той воротар, що нещодавно переплив Тису заради гри в Білорусі) відверто жахала. У якийсь момент тренерський штаб вирішив, що з нього досить, і в старт поставили 17-річного Луніна.
А далі – вже історія. Лунін став героєм післяматчевої серії пенальті проти «Десни», коли відбив два удари, і відіграв за «Дніпро» до останнього матчу клубу в УПЛ. А після завдяки зв’язкам Євгена Геллера та Коломойського опинився в «Зорі», де продовжував прогресувати – і в луганському клубі не закривали гравцям шлях в Європу. Особливо, коли приходить такий клуб, як «Реал».
6. Матеус (2011-2016)

Знову ж таки без найменших сумнівів називаємо Матеуса найкращим легіонером в історії клубу.
Тут і фактор того, що гравця такого рівня вдалося переманити в Україну за 500 тисяч після голів у ворота «Арсенала» в ЛЧ. І фактор абсолютної самовіддачі Матеуса, який був готовий битися за команду на будь-якій позиції в атаці. Навіть зараз складно сказати, в якому амплуа Матеус грав за «Дніпро» найкраще – мабуть, відтягнутим нападником? Чи все ж правим вінгером?
154 матчі, 48 голів і 30 асистів, а також дружина родом з Дніпра. Матеус став абсолютно своїм в Україні, а «Дніпро» став найбільшим клубом в його кар’єрі. Трансфер на 11/10.
5. Артем Довбик (2015-2017)

Тут одразу треба віддати за відкриття гравця належне і черкаському «Дніпру», який активно сезон у другій лізі загравав 17-річного Артема. Але все ж інший «Дніпро» став тим гігантським стрибком для Довбика, який налаштував траєкторію його кар’єри.
У останній сезон Маркевича у нього не було шансів на потрапляння в склад і він навіть був відправлений в оренду в Молдову.
Після повернення був за крок до підписання контракту з «Волинню» і досвіду з Віталієм Кварцяним, але завадив трансферний бан лучан. Тому сезон 2016/17 став для Артема проривним саме в «Дніпрі» – починав запасним форвардом після Дениса Баланюка, але дуже швидко і легко виграв конкуренцію. Виглядав незграбно, ще був в пошуках свого стилю, але за весну 2017-го встиг забити 6 голів в УПЛ і вперше показав, що там дійсно є потенціал. Додав 12 голів за пів року у другій лізі – і поїхав підкорювати Данію.
Від цього і до списку 30 в номінації на «Золотий м’яч» пройшло 7 років.
4. Олександр Рикун (1998, 2003-2006)

«Якщо він у кожній грі мені пару таких пасів видаватиме, я йому особисто після матчу наливатиму», – вигадана (?) цитата Андрія Шевченка про Олександра Рикуна, яка прекрасно підсумовує кар’єру цього генія.
В середині 1990-х старенький стадіон на 1000 місць в Самарі (тоді ще Новомосковську) набивався з запасом, щоб подивитися на гру саме Рикуна у другій лізі – його нестандартна гра була фішкою друголігового «Металурга». І коли в «Дніпрі» почався новий масовий відхід футболістів, першим на заміну в 1998-му новий тренер команди Вадим Тищенко запросив саме Рикуна.
В «Дніпрі» він відчув силу тогочасної вищої ліги – розповідав, що такий величезний стрибок на кілька рівнів дався йому тяжко, але натомість отримав потрібний досвід. Навіть відзначився переможним голом у ворота запорізького «Металурга» – з фірмового штрафного удару. Стандарти будуть фішкою Олександра ще багато років.
Проблеми з дисципліною стали наріжним каменем Рикуна, а його футбол і його алкоголь згадувалися постійно разом. В Маріуполі його намагався перевиховати Павлов, після повернення в «Дніпро» – Кучеревський, потім і Маркевич в «Металісті». Але у кожному клубі його супроводжували скандали і від цього вже не відокремитися.
«Я реалізував свій талант на 10%? Так, якби решту 90% додати, що тоді Роналду і Мессі робили б?» – сміявся Олександр.
У Рикуна було приблизно 6-7 років кар’єри, коли це все не заважало частенько демонструвати фантастичний футбол. У 2003-му його назвали найкращим гравцем чемпіонату України, а матч проти «Брюгге» у 2004-му став його вічним бенефісом.
В «Металісті» він потрапив у команду, яка любила атакувати – і зміг стати своїм і в Харкові. Почали вигаданою цитатою, а завершимо справжньою – від харківських фанатів.
3. Сергій Назаренко (1999-2011, 2018-2019)

Абсолютна легенда «Дніпра», який тримав на собі команду в період, коли клуб особливо ні на що не претендував. Тому тоді більше реагували на окремих особистостей – і Назік, як його лагідно називали фанати, був тим, заради кого ходили на трибуни.
Довго здавалося, що якщо хтось і має бути one club man в сучасному футболі, так це Назаренко – з віком він почав грати навіть сильніше, у 2006-му та 2007-му визнавався найкращим футболістом чемпіонату, почав потрапляти у збірну України і має на рахунку аж 12 голів, серед яких фантастичні м’ячі Англії та Німеччині.
Дальні удари – фірмова фішка Назаренка.
Тому було шоком для багатьох, коли у 2011-му кар’єра Сергія в «Дніпрі» досить різко завершилася і він вільним агентом перейшов у «Таврію». Якщо глянути на статистику, то в професійних турнірах за основну команду «Дніпра» Назаренко провів 334 матчі, забив 66 голів й віддав 70 передач.
Чому уточнення саме за професійні? Бо Назаренко, як справжня легенда, повернувся в «Дніпро» на його останній подих – і відіграв ще 20 матчів за вже любительську команду в сезоні 2018/19. Прощальний сезон для клубу і одного з його найголовніших футболістів в історії.
2. Євген Коноплянка (2007-2015)

Найталановитіший гравець в історії «Дніпра» в часи незалежності і, можливо, в топ-3 найталановитіших за всю історію клубу. Коноплянку вибачали за дещо пофігістичне ставлення до захисту і не завжди сильну мотивацію в матчах проти не найсильніших клубів. Бо Коноплянка в атаці – найбільша і найгрізніша зброя «Дніпра» Рамоса-Маркевича.
Бо Коноплянка – футболіст, який часто тримав на собі кількох суперників в опіці і вивільняв простір для своїх партнерів. Бо Коноплянка – гравець, на якого ходили вболівальники (і навіть міняли сектори під час матчів, щоб завжди бути поближче до лівого флангу атаки «Дніпра»).
45 голів за 212 матчів за «Дніпро» – це не найвидатніша статистика для вінгера, але вона не відображає всього впливу Євгена на футбол в Україні тоді. «Ціна Коноплянки – 50 млн євро», – казав Хуанде Рамос у 2011 році, коли за Євгеном прийшло «Динамо».
Зараз піковий Коноплянка коштував би ще дорожче – та й навіть і реальна ціна у 20+ млн, які пропонував «Ліверпуль», у першу половину 2010-х була серйозним показником його таланту. А от реалізація цього таланту вже після «Дніпра» – це вже зовсім інша історія.
1. Руслан Ротань (1999-2005, 2008-2017)

Від хлопчика з Полтави, який бігав на фланзі і разом з тим клубом був у пошуках щастя, до опорного півзахисника, який побив рекорд «Дніпра» за матчами з капітанською пов’язкою.
Це все Ротань – ніхто не здивувався, що за ним у 2005-му прийшло «Динамо», але цей трирічний період там сприймається вболівальниками «Дніпра» як щось зовсім незначне. Бо Руслан повернувся і остаточно став футболістом, без якого неможливо уявити всі успіхи «Дніпра» 2000-х. Від єврокубків з Кучеревським до фіналу Ліги Європи з Маркевичем – це все було саме з Ротанем. І сюди ще додайте довгу кар’єру зі збірною, де у Руслана також були свої пам’ятні моменти.
Ротань залишався з командою (якщо закрити очі на незрозумілу спробу опинитися в «Рубіні») аж до останнього матчу в історії «Дніпра» в УПЛ – матч проти «Волині» у 2017-му планувався як його прощальний, але це було занадто емоційно для всіх. І для фанатів, які не витримали і зірвали ту гру на початку другого тайму.
Наостанок залишу свій улюблений гол Ротаня в «Дніпрі» – 2012-й, пік дербі з «Металістом», повний стадіон і зовсім інший рівень футболу:
Дякую автору, чудова стаття та приємні спогади!
На мій погляд, "забули" про Олега Шелаєва - багаторічний капітан, 274 гри за "Дніпро".
Венглінський вийшов з чату.
Поясню для всіх, кому цікаво, чому того чи іншого прізвища немає у матеріалі: суть серії на Трибуні, де вийшов текст, у словосполученні "відкрили для українського футболу", навколо нього все і будується.
Тобто або вихованці клубу, або легіонери, які прийшли одразу в Дніпро, або футболісти, які перейшли сюди з кількох дивізіонів нижче і для яких Дніпро став стрибком в еліту (Рикун чи Довбик).
Тому тут немає Русола, Шелаєва, Венглинського, Канкави та, можливо, інших. Без найменшого применшення їхнього статусу як знакових футболістів та легенд клубу.
Венглінський,Шелаев,Селезньов,Русол.На мою суб'єктивну думку всі четверо заслуговують на ТОП-10.Якщо згадувати 90-ті-то разом зі згаданими вище Коноваловим,Дірявкою,Похлебаєвим чомусь не згадали Юру Максимова.З кінця 90-х також заслугувують уваги:Поклонський,Геращенко,Езерськмй.
Хто б що не думав про Сєлю, да, не однозначний гравець, але все ж таки легенда, чому його нема?
Кравченко тут лишний есть более игроки
Мазух,Гама,Феррейра-вы серьозно? Абсолютно средние игроки...